Să fim și noi adumbriți la Mamvri!
Pr Gabriel Toma: 20-06-2016 07:24:37 in Misiune
Apoi Domnul S-a arătat iarăşi lui Avraam la stejarul Mamvri, într-o zi pe la amiază, când şedea el în uşa cortului său. Atunci ridicându-şi ochii săi, a privit şi iată trei Oameni stăteau înaintea lui; şi cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor şi s-a închinat până la pământ. Apoi a zis: "Doamne, de am aflat har înaintea Ta, nu ocoli pe robul Tău! (Facerea 18, 1-3)

La prăznuirea Prea Sfintei Treimi, la vecernia plecării genunchilor, credincioșii primesc în biserică și duc acasă, ca binecuvântare, frunze de nuc, de tei și în unele locuri de trandafir, în amintirea descoperirii lui Dumnezeu făcută către părintele credincioșilor, Avraam la stejarul Mamvri.