Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Povestea „primei jumătăți de claie”
Administrator: 25-06-2016 06:50:17 in Misiune

  Înaintașii noștri începeau întotdeauna secerișul grâului la 24 iunie. După slujba din biserică pentru Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, gospodarii intrau în lan de unde secerau spice de grâu pentru a face „jumătate de claie”.

 Anume, din 12 snopi de spice alcătuiau pe pământ o cruce simbolică, fiecare latură a ei fiind alcătuită din 3 snopi, așezați unul lângă altul, cu spicele spre interiorul crucii. Apoi, deasupra acestei „structuri”, urmând aceeași dispunere, se mai adăuga un strat, fiind în puși în total 24 de snopi. Aceasta era pârga su „jumătatea de claie”.

  În amintirea acestei datini, dar și ca împlinire simbolică a prescripțiilor din Levitic privind mulțumirea pentru primele roade ale câmpului: "Vorbeşte fiilor lui Israel şi le spune: Când veţi intra în pământul pe care Eu vi-l dau vouă şi veţi face seceriş în el, cel dintâi snop al secerişului vostru să-l aduceţi la preot; El va ridica acest snop înaintea Domnului, ca să aflaţi bunăvoinţă la El” (23, 10- 11) , la vecernia pentru Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, desfășurată la 23 iunie 2016, credincioșii au adus în biserică un snop de spice de grâu, ce va fi la loc de cinste cât timp va dura campania de treierat.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator