Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Prescuri pentru cinstirea în Bărăgan a Marelui Ştefan al Moldovei
Administrator: 01-07-2016 04:12:27 in Misiune

Vineri, 1 iulie, "căpițăreasa" (credincioasa mai înaintată în vârstă ce pregăteşte prescurile liturgic şi căpețelele de pomenire) a pregătit aluatul pentru prescura necesară Sfintei Liturghii din ziua de 2 iulie, mutarea la cer şi încununarea în rai a atletului lui Hristos. Conform rânduielii bisericeşti, prescura- prosfora este pregătită doar din făină, aluat, apă şi sare iar înainte de coacere se pecetluieşte cu pistornicul, înscriindu-se birința Domnului asupra morții şi a iadului Is Hs Ni Ka.


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator