Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
"Sunt creştină şi mireasă a lui Hristos"
Administrator: 17-07-2016 03:56:39 in Misiune

  La pomenirea Sfintei Mucenițe Marina, 17 iulie 2016, credincioşii din biserica parohială au ascultat viața ei de credință, pătimire şi biruință, versificată în slujba acatistului.

  "Întărită în credința lui Dumnezeu nimic nu a putut să te despartă de dragostea Mirelui tău Hristos, nici sfaturile poporului, nici viclenele amăgiri, nici asprele amenințări sau sălbăticia tiranilor, ca să slujești idolilor, pentru care tărie a ta noi minunându-ne, îți cântăm așa: Bucură-te, că de Cerescul Mire nu te-ai despărțit; Bucură-te, că în cruda chinuire, mai mult l-ai iubit; Bucură-te, că n-ai voit să slujești idolilor spurcați; Bucură-te, că nu te-ai supus păgânilor blestemați; Bucură-te, că ai suferit tăieturile uneltelor de fier; Bucură-te, că gândind la Hristos, priveai liniștită la cer; Bucură-te, că uneltirile păgânilor le-ai biruit cu tărie; Bucură-te, că toate le-ai suferit cu bărbăție; Bucură-te, că trupul tău a chinuit pe Pământ; Bucură-te, că sufletul strălucit a mers la Domnul Cel Sfânt; Bucură-te, de cereasca împărăție râvnitoare; Bucură-te, muceniță în necazuri ajutătoare; Bucură-te, Sfântă Marina, Mare Muceniță a lui Hristos!


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator