Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Hristos ia chip în noi
Pr Gabriel Toma: 17-08-2016 07:55:41 in Misiune
   Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, 15 august 2016, ca zi de comuniune euharistică după o perioadă de post, este un temei pentru aprofundarea marilor taine ale destinului neamului omenesc în Împărăția lui Dumnezeu. Sfinta Euharistie, ca Taină fundamentală a Bisericii, este temei de mari binecuvântări pentru fiecare din cei ce se apropie în mod personal, cu frică, credință și dragoste.
  „Caracterul universal al jerfei de pe Cruce este atestat chiar de cuvintele Mântuitorului, atunci când instaurează eonul euharistic, la Cina de Taină. El adaugă la finele îndemnului: „Beți dintru acesta toți, că acesta este sângele Meu, al Legii celei Noi, care pentru ( voi și pentru) mulți se varsă spre iertarea păcatelor” (Mt 26, 27). Dar la oferirea „Paharului Mântuirii” înaintea ușilor împărătești, Biserica a subliniat caracterul personal al împărtășirii credinciosului cu Trupul și Sângele lui Hristos, prin adăugarea numelui persoanei care dorește să se cuminece: „se împărtășește robul lui Dumnezeu (N) cu cinstitul Trup și Sânge...”, adică Jertfa lui Hristos se adresează cuiva, aceluia care se apropie „cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu dragoste”. În momentul sacrificial al Euharistiei insul e prins cu natura lui umană în starea comuniunii unite din nou cu Hristos; dar el se unește prin decizie personală, cu Hristos, în momentul împărtășirii. (Părintele Stăniloae)

  La Sf Euharistie primim în noi Trupul lui Hristos, care se transformă în trupul nostru, „Hristos ia chip în noi” (Gal 4, 19) și ne ridică la condiția de fii ai lui Dumnezeu.” 

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator