Veniţi credincioşilor să ne închinăm lemnului celui de viaţă făcător !
Administrator: 15-09-2016 08:36:22 in Misiune

„Veniţi credincioşilor să ne închinăm lemnului celui de viaţă făcător, pe care Hristos, Împăratul slavei, de bunăvoie mâinile întinzându-Şi, ne-a înălţat la fericirea cea dintâi, pe care mai înainte vrăjmaşul prin plăcere amăgindu-ne, a făcut să fim izgoniţi de la Dumnezeu. Veniţi, credincioşilor, să ne închinăm lemnului prin care ne-am învrednicit a sfărâma capetele vrăjmaşilor celor nevăzuţi. Veniţi toate rudeniile neamurilor, Crucea Domnului cu cântări să o cinstim. Bucură-te Cruce, scăparea cea desăvârșită a lui Adam celui căzut; întru tine binecredincioşii creştini se laudă, căci cu puterea ta pe popoarele păgâne le-au biruit. Pe tine acum cu frică creştinii sărutându-te, şi pe Dumnezeu, Cel ce S-a pironit pe tine, Îl slăvim grăind: Doamne, Cel ce Te-ai răstignit pe ea, miluieşte-ne pe noi, ca un bun şi de oameni iubitor.

Înălțarea Sfintei Cruci, marea sărbătoare de la jumătatea lunii septembrie, a chemat pe credincioșii din parohie la venerarea instrumentului prin care Domnul iisus a luat asupră-Și blestemul, rușinea și chinul prefăcțndu-le în iertare, bucurie și slavă. La momentul cuvenit, enoriașii s-au închinat, sărutând Sfânta Cruce, și luând ca „amintire sfântă”, câte o inflorescență de busuioc, planta aromatică foarte frumos mirositoare, ființial legată de sărbătoarea de astăzi și cântând: „În această zi mirosim miresmele dumnezeiescului vas de mir, lemnul cel cu mireasmă de viaţă, Crucea lui Hristos. Să mirosim mirosul cel de Dumnezeu însuflat, închinându-ne ei cu credinţă în veci.”