Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Nu va locui în casa mea cel mândru
Administrator: 16-09-2016 08:41:21 in Misiune

  O tânără şi binecuvântată familie din parohie a ajuns la ceasul bucuriei, în care ostenelile depuse pentru edificarea unui cămin în care să-şi crească pruncii, sunt răsplătite cu bucurie. Respectând rânduiala creştinească, înainte de a începe să locuiască efectiv în noua clădire, au adus rugăciune şi mulțumire pentru împlinirea cererilor.

  Înconjurați de părinți şi rude, ca într-o "biserică de acasă", binecuvântarea casei celei noi a fost şi un moment nu doar de rugăciune ci și de reconfigurare a statutului duhovnicesc, în lume şi Biserică, al familiei:

"Mila şi judecata Ta voi cânta Ţie, Doamne. Cânta‑voi şi voi merge, cu pricepere, în cale fără prihană. Când vei veni la mine? Umblat‑am întru nerăutatea inimii mele, în casa mea. N‑am pus înaintea ochilor mei lucru nelegiuit; pe călcătorii de lege i‑am urât. Nu s‑a lipit de mine inima îndărătnică; pe cel rău, care se depărta de mine, nu l‑am cunoscut. Pe cel ce clevetea în ascuns pe vecinul său, pe acela l‑am izgonit. Cu cel mândru cu ochiul şi nesăţios cu inima, cu acela n‑am mâncat. Ochii mei sunt peste credincioşii pământului, ca să şadă ei împreună cu mine. Cel ce umbla pe cale fără prihană, acela îmi slujea. Nu va locui în casa mea cel mândru; cel ce grăieşte nedreptăţit nu va sta înaintea ochilor mei. În dimineţi voi judeca pe toţi păcătoşii pământului, ca să nimicesc din cetatea Domnului pe toţi cei ce lucrează fărădelegea." (Psalmul 100)


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator