Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Dar duhovnicesc de la Muntele Sfânt
Administrator: 26-09-2016 11:50:26 in Misiune

  Un apropiat al parohiei Plevna, întors dintr-o călătorie duhovnicească întreprinsă la Sfântul Munte, ne-a oferit, ca împărtăşire a bucuriei în rugăciune, o copie a icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la mănăstirea Iviron, a ivirilor (georgienilor).

  Cum mâine, 27 septembrie 2016, este pomenirea de peste an a marelui ierarh ivir (georgian) de neam, Sfântul Antim Ivireanul, prin care Bunul Dumnezeu, pentru rugăciunile Preacuratei Maici, a cercetat cu multă binecuvântare Biserica noastră, prilej potrivit se găseşte spre a cânta Născătoarei de Dumnezeu:

 "Aparatoare Doamna, Stapana noastra de Dumnezeu Nascatoare, cantarile cele de lauda aducem tie noi robii tai, ca cei ce cu venirea cinstitei icoanei tale ne-am igonisit arma tare, zid nebiruit si straja nebiruita. Acopera-ne si ne apara pe noi toti de vrasmasii cei vazuti si nevazuti si de toata vatamarea sufleteasca si trupeasca, ca sa strigam tie: Bucura-te, Portarita buna care deschizi credinciosilor usile Raiului!"


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator