Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Ninge iar a dor de Țară
Administrator: 21-02-2017 08:27:01 in Sufletul acestei câmpii...

Ninge iarăşi peste Ţară, Cu fulgi dalbi, căzând uşor, Şi-un gând moale mă-nfioară, Umplând inima-mi de dor. Ninge cu-amintiri de şoapte, Ca-ntr-un vis medieval, Cum se pierd stelele-n noapte, Viaţa curge în aval. Ninge iarăşi peste sate Cu omăt siberian, Genele îmi sunt udate Cum plângeam şi-acum un an. Ninge-n gânduri ce visară Ca o filă dintr-o carte, Ninge iar a dor de Ţară, Dar eu, mamă, sunt departe... Ninge ca într-o poveste Peste-a ta veche năframă, Iar zăpada se topeşte Pe-al tău chip, iubită mamă. Ninge, cum mereu va ninge, Făcând bulgări vălătuci, Ninge – totul când s-o stinge- Peste sate, peste cruci. Vasile David


Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator