Cruce de hotar la răspântia lanurilor
Administrator: 21-07-2015 06:52:31 in Sufletul acestei câmpii...

„Cruce de hotar” înălțată, în anul 1888, între pământurile moșiilor Făurei și Mihai Viteazul (corespunzând acum limitei comunelor Vlad Țepeș, Lupșanu și Alexandru Odobescu). Icoana dăltuită a Domnului Iisus Răstignit și înscrisul votiv abia se mai disting în calcarul strămutat din vecinătatea răcoroasă a stejarilor, fagilor și mestecenilor în îmbrățișarea călduroasă a holdelor din Bărăgan.
   Aflată în „pustia” viscolită, iarna, de crivăț sau pârjolită, vara, de soarele dogoritor, Crucea Sfântă- semnul jertfei- nu este „părăsită la o margine de drum”, chiar dacă cea mai apropiată localitate pare că se pitește sub linia orizontului, la kilometri buni distanță. Agricultorii, ce lucrează pământul binecuvântat de brațele întinse ale Mântuitorului, comparați de Marele Vasile cu monahii, au mare grijă să nu se producă nicio stricăciune acestui venerabil monument ce atestă, cu prisosință, nu doar dimensiunea „cadastrală” a proprietăților funciare de acum mai bine de un secol ci și munca și credința înaintașilor lăsate în istorie ca moștenire netrecătoare.