Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Sufletul acestor câmpii
Pr Gabriel Toma: 24-01-2016 09:03:01 in Sufletul acestei câmpii...
  Localitatea Plevna a dat naștere sau a adoptat nu doar oameni foarte muncitori ai pământului, nu doar unor foarte buni profesioniști ai științelor- recunoscuți la nivel local, național și chiar internațional- ci și unor oameni dăruiți în manifestarea diverselor domenii artistice, mai cu seamă poeți și pictori. Cunoscuți mai cu seamă la nivel familial, deși câțiva au operă tipărită sau atât de răspândită încât aproape nu e casă în care să nu fie prezentă o amintire artistică, aceștia se îndeletnicesc în clipele de taină cu fecunde și sensibile compoziții poetice sau cu reprezentări plastice ale frumuseților naturii.
 Mulțumiți în forul interior cu „meșteșugirea în exterior a trăirilor sufletești”, aceștia nu caută recunoaștere, ci manifestă foarte multă modestie și sensibilitate.
 Rubrica, „Sufletul acestei câmpii”, pusă sub semnul poeziei lui Vasile Zamfir, le este dedicată, cu multă dragoste, prețuire și admirație, acestor muncitori trudnici cu sufletul, cu versul sau cu penelul.


Sufletul acestor câmpii
abur în zori legănate de grâne,
cântec de greieri, cocori, ciocârlii,
iarbă și cer-
îl știu, îl cutreier
ziua și noaptea.

Sufletul acestor câmpii e sufletul meu,
salcie pe maluri de ape, carpen sub care se strâng
turme în arșița verii,
când fata morgana-și desface
pletele-n aurul pur,
lanuri de foc, bărăgane,
și oamenii, oamenii, oamenii,
țăranii bătrâni cercetând cu ochii în zări,
țăranii bărbați cu fețele arse, brăzdate, uscate,
și stânci cu cărți și cu vise,
și fetele aspre și dulci ca mărul crețesc,
surorile, măicuțele, bunicile-
sufletul acestor câmpii...


Sufletul acestor câmpii
 abur în zori legănate de grâne, 
cântec de greieri, cocori, ciocârlii, 
iarbă și cer-
îl știu, îl cutreier 
ziua și noaptea.
                                  (Vasile Zamfir, Sufletul acestor câmpii, în vol Dimineața cu fluturi, E.P.L, București, 1967)

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator