Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Marin Lupșanu, Cimitire cu salcâmi
Pr Gabriel Toma: 10-05-2016 07:44:59 in Sufletul acestei câmpii...Au înflorit salcâmii în Câmpia
Română
atât de înalt încât
miresmele se izbesc cu creștetul de lună.
Au înflorit salcâmii în Câmpia 
Română
mari păduri aducătoare de ploi
de parcă niciodată n-am simțit mai 
adânc
sevele pământului cum urcă în noi.
Trosnesc plămânii țăranului tânăr,
se revarsă floarea, se izbește de cer
bănuiesc că-n pământ e-o mireasmă
teribilă
de vreme ce străbunii noștri nu pier.
În cuptoarele întunecate ale
rădăcinilor
se plămădește metal vâscos, seve
fierbinți
ce hrănesc viața dintre noi și părinți.

Avem bucuria de a vă pune la dispoziție informații despre misiunea creștină desfășurată în Parohia Plevna.
Daca lucrarea noastră evanghelică, de rugăciune și învățătorească, vă determină să doriți a afla informații suplimentare despre comunitatea noastră, avem bucuria să vă oferim, în dar, lucrarea de istorie locală, PAROHIA PLEVNA- monografie istoric- spirituală, editată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor. Tot ce aveți de făcut este să trimiteți un pomelnic al familiei dumneavoastră la adresa parohiaplevna@gmail.com și o adresă unde să vă expediem, cu bucurie, ca oricărui enoriaș (chiar și virtual), darul nostru. Vă imbratișăm!

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator