Menu Home

10 ianuarie 1475

 Oastea de 120.000 luptători sub conducerea lui Soliman pașa, beilerbeiul Rumeliei, a fost zdrobită și pusă pe fugă de cei 40.000–50.000 de ostași de sub comanda lui Ștefan. Întors la Suceava, domnul a fost întâmpinat „ca un purtător de biruințe” purtătorul de biruință prin excelență este Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, cu o mare ceremonie care a serbat triumful și în cursul căreia cei prezenți l-au „binecuvântat pe împărat” și s-a strigat „să trăiască împăratul!”

 Domnitorul Ștefan, purtătorul de biruinţe, a postit patru zile, cu pâine și apă, și a făcut, cu ostașii săi, un pelerinaj, desculți. Abia la 25 ianuarie a dat știre despre această victorie, într-o scrisoare adresată principilor europeni, în cuprinsul căreia a definit țara sa ca fiind o „poartă a Creștinătăţii” („porta della Christianita”), chemând încă o dată la unirea puterilor în lupta cu dușmanul credinţei creștine. 

 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut