Menu Home

Cine citește să înțeleagă (6)

Că ştie Domnul calea drepţilor. (Psalmul 1, 6a)

Prin aceste cuvinte, David arată că nici un om nu se poate tăinui şi ascunde de Dumnezeu, pentru că Dumnezeu ştie căile cele bune şi mişcările drepţilor, precum zice în altă parte: Cunoaste Domnul căile celor fără prihană (Psalm 36: 18); şi iarăşi, Moise: …va arăta Domnul pe cine este al Lui şi cine este sfânt (Num. 16: 5). Căci Însuşi Domnul a zis: Eu sunt Calea (In. 14: 6). De unde urmează că El ştie pe aceia care merg pe calea Lui, adică poruncile Lui. Iar căile rele Dumnezeu se preface a nu le şti, pentru că ele sunt nevrednice de cunoştinţa cea cuviincioasă a lui Dumnezeu. Pentru aceasta, atunci când a călcat Adam porunca, Dumnezeu l-a întrebat ca şi cum nu ar & ştiut, zicând: Adame, unde eşti? (Fac. 3: 9). Asemenea şi pe Cain, după ce l-a omorât pe fratele său, l-a întrebat: Unde este Abel, fratele tău? (Fac. 4: 9). Şi pe alţi mulţi asemenea i-a întrebat Dumnezeu. 

(Eftimie Zigaben)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut