Menu Home

Lucrare gospodărească de primăvară

Ca pământul care răsare ierburi, şi ca o grădină în care sămânţa încolţeşte, aşa Domnul Dumnezeu va face dreptatea să răsară, şi înaintea tuturor neamurilor preaslăvirea Sa. (Isaia 61, 11)

Imaginea rodniciei pământului, binecuvântat de Creator, este un exemplu dar și o pildă a lucrării cerești, proniatoare. La aceasta au cugetat enoriașii, ce, cu multă dragoste, au adus jertfă Domnului din timpul și din uneltele lor, solicitați pentru înfrumusețarea curții bisericii parohiale. Ploile abundente ale lunii mai 2017 au produs o explozivă dezvoltare a ierburilor, hrănite din mănosul cernoziom cicolatiu al Bărăganului. În aceste condiții lucrarea de cosire a ierburilor a fost o dovadă de iubire a frumuseții casei Domnului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut