Menu Home

Cateheză specială antisectară

Duminică, 14 mai 2017, la sfârșitul Sfintei Liturghii, credincioșii au fost informați de aspectele specifice marketingului și publicității pe care le utilizează propagandiștii „religioși” în demersul lor de atragere a adepților. Pe baza volumului „Argumente din Scripturi”, lucrarea specială de învățătură și antrenament pentru falsa propovăduire, s-au prezentat „Exemple de persuasiune pentru stabilirea primului contact” în care în funcție de răspunsul celor abordați („NU MĂ INTERESEAZĂ“, „NU MĂ INTERESEAZĂ RELIGIA“, „NU MĂ INTERESEAZĂ MARTORII LUI IEHOVA“, „AM RELIGIA MEA“, „SUNTEM CREŞTINI“, „DE CE NE VIZITAŢI ATÂT DE DES?“, „CUNOSC DEJA LUCRAREA DUMNEAVOASTRĂ“, etc, etc) se prevăd nenumărate variante de răspuns, prin care martorii turnului să-și prezinte „oferta”. În aceste condiții, de îndoctrinare și stăpânire a tehnicilor de manipulare, specialiștii recomandă creștinilor:Să nu accepte iniţierea de către iehovişti a „studiilor biblice gratuite la domiciliu. De cele mai multe ori, vor fi în inferioritate în ce priveşte pregătirea combaterii lor argumentate, întrucât „martorii” şi-au învăţat bine „lecţia” şi ştiu să conducă abil discuţia pe domeniile care le sunt familiare. O „ploaie” de versete traduse eronat sau rupte din context le va sprijini afirmaţiile şi-l va pune pe creştinul ortodox, adeseori, in neplăcută postură de învins. În orice caz, fanatismul „Martorilor lui Iehova” va face ca încercările noastre de a-i aduce la credinţa adevărată să fie arareori încununate de succes;În cazul în care se începe, totuşi, un dialog cu „martorii”, creştinul ortodox trebuie să cunoască exact dogmele Bisericii, cu fundamentări scripturistice şi patristice şi să aibă o viaţă curată, duhovnicească. El va evita, dintru început, abordarea unor teme dogmatice, tărâm pe care „martorii afişează un fanatism greu de invins, şi va cere să se discute teme special alese să-i pună în încurcătură sau, cel putin, sa le trezească îndoieli (despre Imperiul mondial al Societătii, despre conducere, afaceri, finanţe etc.). Se poate pleca, de asemenea, de la discutarea unora dintre numeroasele contradictii apărute în revistele „Turnul de Veghere” şi „Treziţi-vă!”, mai ales între numerele mai vechi şi cele actuale, ştiute fiind diferenţele mari între ceea ce învăţau Russell şi Rutherford şi ce propovăduiesc „martorii” de azi (David Pestroiu, Martorii lui iehova)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut