Menu Home

Rugaciune și, prin har, filantropie

În Biserică te-au adus pe tine, dumnezeiască Fiică, bătrânii tăi părinţi, cei ce te-au născut, ca pe o jertfă curată şi străin lucru, te sălăşluieşti întru cele neumblate, ca mai înainte să găteşti lăcaş lui Dumnezeu-Cuvântul, Căruia închinându-ne, strigăm ţie:

Bucură-te, că ai născut pe Cel Milostiv;

Bucură-te, că ne-ai adus pe Soarele cel Mare;

Bucură-te, că ai deschis raiul cel închis;

Bucură-te, lauda cuvioşilor;

Bucură-te, cununa mucenicilor;

Bucură-te, podoaba drepţilor;

Bucură-te, mântuirea credincioşilor;

Bucură-te, vasul mirului celui dumnezeiesc;

Bucură-te, folositoarea lumii;

Bucură-te, bucuria noastră, Sfântă Pruncă, pururea Fecioară!

Marți, 20 noiembrie 2018, la biserica parohială s-au desfășurat mai multe lucrări duhovnicești: s-a citit Acatistul Intrarii în biserică a Maicii Domnului, s-a savârșit Sfânta Taină a Pocăinței, s-au colectat primele ajutoare alimentare, urmând sfătuirii Sfântului Sinod, pentru a fi distribuite fraților din parohie aflați în situații de viață mai delicate.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut