Menu Home

Întâmpinarea Sfântului Luca al Crimeei

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, moaștele Sfântului Luca al Crimeei, doctor fără de arginți, au fost purtate în procesiune prin parohia Răzvani.

La invitația părintelui Marius, reprezentanți ai parohiei noastre au participat la acest eveniment duhovnicesc, prea bine știind că sintele moaștele sunt semnul lucrării harului Duhului Sfânt în lume, și ele sunt făcătoare de minuni pentru cei care se închină cu credință lui Dumnezeu, a cărui lucrare se manifestă în sfintele moaște.

Prin moaște se proslăvește Dumnezeu, iar credincioșii se folosesc de minunile harului revărsat spre ele, căci trupurile sfințiloor lui sunt Biserică a Duhului Sfânt (I Cor. 3,16-17; 6,19, 20), vrednice de cinste ca niște făcătoare de minuni (II Tim. 2, 21; Ps. 33, 20).

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut