Menu Home

Mănastirea Balaciu, 155 documente diverse

„La sfârşitul anului 2007 a văzut lumina tiparului Istoria Mănăstirii Balaciu, prima monografie dedicată celui mai important aşezământ monahal din cuprinsul Eparhiei Sloboziei şi Călăraşiului şi în acelaşi timp prima monografie despre o mănăstire din Băragan, Mănăstirea Balaciu, câteva decenii singurul aşezământ monahal din această parte a ţării, persecutată de comunişti şi loc de ridicare a unor cunoscuţi duhovnici, a fost reîntemeiată şi a devenit o adevărată cunună a Bărăganului prin strădaniile stareţului trecut la cele veşnice în amintitul an 2007, Arhimandritul Teofil Belea. Volumul realizat de noi s-a bazat exclusiv pe documente din arhiva mănăstirii, salvate prin păstrarea lor, până către sfârşitul secolului al XX-lea, în Mănăstirea Căldăruşani. După un deceniu de la realizarea istoricului mănăstirii, renumită astăzi nu doar în Bărăgan sau în vechea Muntenie, ci şi în ţară, volumul de faţă reuneşte cele mai importante documente păstrate în arhiva mănăstirii şi utilizate prima şi singura dată de autor, cu sprijinul stareţului de fericită pomenire, Arhimandritul Teofil. 

Sunt prezentate aşadar 155 documente diverse, în majoritatea covârşitoare inedite, puţine dintre ele fiind publicate tot de către noi, în istoricul mănăstirii. Primele trei documente, din anii 1901-1906, au fost selectate de noi din colecţia istorică a Monitorului Oficial şi arată starea moşiei Balaciu de Jos sau Piteşteanu, pe care se afla biserica viitoarei mănăstiri. Un act din 1927 a fost identificat de autor în Arhiva Protopopiatului Urziceni şi este publicat aici pentru prima data, cu inventarul complet al bisericii, cu puţină vreme înainte de întemeierea mănăstirii. Restul de 151 documente provin din Arhiva Mănăstirii Balaciu, aflată în copie în colecţia personală a autorului3 şi cuprind acte din anii 1927 (anul întemeierii)-l96l (anul desfiinţării abuzive) , la care a fost adăugat un document din anul 1969, care evidenţiază starea completă a fostei mănăstiri, în anii următori desfiinţării sale de către autorităţile comuniste şi după transformarea în „puierie“… (Ștefan Grigorescu)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut