Menu Home

Mulțumire și plecăciuni Episcopului nostru

„Noi, copiilor, gândim că viața aceasta omenească n‑are absolut nici o valoare și nici nu socotim și nici nu numim în general bine ceea ce se sfârșește în această viață pământească. Nici slava strămoșilor, nici puterea trupului, nici frumusețea, nici măreția, nici cinstea dată de toți oamenii, nici chiar demnitatea de împărat, în sfârșit, nimic din cele ce pot fi numite mari de oameni nu le socotim vrednice de dorit și nici nu admirăm pe cei ce le au, ci, prin nădejdile noastre, mergem mai departe și facem totul pentru pregătirea altei vieți. Susținem că trebuie să iubim și să urmărim din toată puterea cele ce ne pot ajuta la pregătirea celeilalte vieți, iar pe cele care nu țintesc spre viața aceea, să le trecem cu vederea, ca fără de valoare” (Sf. Vasile cel Mare, Omilia a XXII‑a către tineri)

Pentru încurajarea și binecuvântarea de a distribui informație bisericească în Rețeaua Informațională a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, în scopul sfânt de a oferi, pe calea comunicațiilor electronice, pilduitoare exemple, pilde și tâlcuiri spre pregătirea celeilalte vieți, către care cu toții suntem chemați, aducem mulțumire și plecăciune Preasfințitului Părinte VINCENȚIU, Episcopul nostru, la sorocul a peste 1200 articole ale site-ului Parohiei Plevna.

Întru multi ani Stăpâne!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut