Menu Home

Sfințirea noilor flamuri pentru luptătorii viteji ai Bisericii

„Steagurile bisericeşti înseamnă steagul lui Hristos, împrejurul căruia ne adunăm noi, luptătorii viteji ai Bisericei sale, pentru ca să ne luptăm, asemenea sfinţilor înfăţişaţi pe prapori, pentru lauda lui Dumnezeu şi pentru mântuirea sufletelor noastre în contra văzuţilor şi nevăzuţilor duşmani.” (V. Mitrofanovici)

La Arătarea Domnului (Boboteaza) în anul mântuirii 2019, biserica parohială s-a împodobit cu doi prapuri pe care sunt reprezentate Învierea Domnului (piatra de temelie a creștinismului) și chipurile Sfinților Arhangheli și al Sfintei Parascheva (ocrotitorii bisericii și ai obștii) și al Sfântului Nicolae. Cu acest prilej s-a oficiat slujba de sfintire a icoanelor respective iar la sfârșitul Sfintei Liturgii prapurii au fost folosiți la procesiunea Sfințirii apelor.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut