Menu Home

Cu ochii aţintiţi asupra lui Iisus, începătorul şi plinitorul credinţei,…

Cu ochii aţintiţi asupra lui Iisus, începătorul şi plinitorul credinţei, Care, pentru bucuria pusă înainte-I, a suferit crucea, n-a ţinut seama de ocara ei şi a şezut de-a dreapta tronului lui Dumnezeu (Evr 12, 2), în parohia Plevna s-a făcut mijlocire duhovnicească pentru fratele creștin Gheorghe, enoriaș, aflat în suferința agoniei.

Ne rugăm şi cu umilinţă cerem Ţie, Doamne: sufletul robului Tău, dezleagă‑l de toată legătura şi‑l slobozeşte de tot blestemul, căci Tu eşti Cel ce dezlegi pe cei legaţi şi ridici pe cei căzuţi, nădejdea celor deznădăjduiţi. Porunceşte, dar, Stăpâne, să se dezlege în pace sufletul robului Tău şi să se odihnească în locaşurile cele veşnice cu toţi sfinţii Tăi, prin Unul‑Născut Fiul Tău cu Care împreună bine eşti cuvântat, cu Preasfântul şi bunul şi de‑viaţă‑făcătorul Tău Duh, acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut