Menu Home

Preoți ortodocși în închisorile comuniste

În general se cunoaşte foarte puţin despre suferinţa celor peste 1600 de preoţi ortodocşi în închisorile comuniste. Li s-a reproşat unora dintre preoţii arestaţi activitatea lor legionară sau apartenenţa la Partidul Naţional Tărănesc, ori faptul că au făcut propagandă liberală. Altora li s-a reproşat la proces că s-au opus colectivizării, sau pur şi simplu că au dat o bucată de pâine câte unui om flămând, cum s-a întâmplat cu preoţii Gheorghe Cârstoiu şi Nifon Petruş, ori că au împrumutat o revistă religioasă unui vecin. Dar cei mai mulţi au fost arestaţi doar pentru „vina” de a-L fl slujit pe Hristos. Astfel, în august 1952 au fost ridicaţi de Securitate sute de preoţi şi nu puţini au rămas închişi fără a fi judecaţi sau condamnaţi. În cazul părintelui Dumitru C. Popescu, procesul a avut loc abia după şapte ani de la data arestării iar condamnarea a fost de numai doi ani, aşa că s-a considerat că a executat pedeapsa în timpul celor şapte ani cât a fost închis!

Comuniştii au tăcut totul pentru a-i distruge pe slujitorii Bisericii. La Peninsula s-au constituit două brigăzi formate numai din preoţi, care aveau parte de un regim şi mai sever decât ceilalţi deţinuţi politici. Ziua erau supuşi la muncile cele mai grele, noaptea erau treziti şi bătuţi cu cruzime. Dar Dumnezeu a vrut să fie altfel şi „tocmai acolo unde se părea că este iadul, Dumnezeu a strămutat raiul”, după cum spune părintele Arsenie Papacioc. În ciuda frigului, foamei, şi a schingiuirilor incredibile la care au fost supuşi, nu puţin sunt preoţii care mărturisesc că niciodată nu au trăit o viaţă mai curată şi de înaltă trăire spirituală ca în acei ani. Mulţi preoţi au ştiut să transforme „închisoarea în altar”. Părintele Ioan Iovan mărturiseşte că a fost cuprins de o bucurie uimitoare când, pus în lanţuri în închisoare, şi-a amintit de Sfântul Petru care de asemenea a fost pus în lanţuri şi bătut pentru credinţa în Hristos. Altă dată, bătut cu cruzime de un gardian, fără vreun motiv, părintele Ioan Iovan s-a întors spre acela şi l-a binecuvântat: „Domnul Dumnezeu şi Mântuitorul nostru Iisus Hristos să te ierte pe tine flule duhovnicesc după nume şi să-ţi şteargă ţie păcatele”.

Autor. Vasile Manea

Editura: Reîntregirea, 2004

Pagini: 272

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut