La 1 februarie Biserica Ortodoxa pomeneste pe Sf Mucenic Trifon,…

La 1 februarie Biserica Ortodoxa pomenește pe Sf Mucenic Trifon, socotit ocrotitorul grădinilor, livezilor și viilor.

În rugăciunea către Dumnezeu prin mijlocirea Sf Trifon, ostenitorii pământului din Bărăgan și de pretutindeni, în osteneala pentru pâinea cea de toate zilele, pun în lucrare și virtutea nădejdii:

Iată trei ani sunt de când vin şi caut rod în smochinul acesta şi nu găsesc. Taie-l; de ce să ocupe locul în zadar? Iar grădinarul, răspunzând, a zis: Doamne, lasă-l şi anul acesta, până ce îl voi săpa împrejur şi voi pune gunoi.” (Lc13, 7-8)

cu speranța că:

„Cel ce dă sămânţă semănătorului şi pâine spre mâncare, vă va da şi va înmulţi sămânţa voastră şi va face să crească roadele dreptăţii voastre” (2 Cor 9, 10).

Vremea sfârșitului iernii este momentul propice achiziționării fertilizanților pentru creșterea calității nutritive a solului în vederea asigurării unor recolte de bună calitate și mare calitate.