Menu Home

Pregătire mobilizatoare pentru postire

…”Se uneau toți prin același jurământ, dar fără scopuri rele, de a nu comite furt, adulter, de a nu-și călca niciodată cuvântul și de a nu trăda încrederea acordată…” (Scrisoarea lui Pliniu cel Tânăr către Traian, 112- 113)

Citind credincioșilor Scrisoarea lui Pliniu cel Tânăr către împăratul Traian, am putut extrage un bun învățământ, din antichitatea creștină aplicabil mai ales acum, înainte de începutul postului, ca atitudine și comportament dezirabile. Creștinii din acea epocă, a persecuției, luau putere prin participare la Sfânta Liturghie duminicală și se angajau public (cu jurământ) să nu săvârșească păcatul.

Astfel și noi, după citirea și tâlcuirea acestui document antic ne-am îndreptat către Domnul, și în fața icoanei Sale, ne-am rugat pentru a fi „întăriți cu puterea Sa, ca să ne nevoim în zilele postului cu sârgu­ință, spre mărirea numelui Său celui sfânt și spre iertarea păca­telor noas­tre, spre omorârea patimilor și biru­­ință asupra păcatului.”

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut