Menu Home

Începutul marii solemnități a ritului venerării cinstitei Cruci

„Făcătoarea de viaţă Cruce stând înainte şi de faţă arătându-se, aruncă razele harului cele luminoase. Să mergem şi să luăm lumină de veselie şi iertare, aducând laude Domnului!”

Ziua aceasta de prăznuire este că prin Învierea lui Hristos moartea s-a arătat deşartă; lumina vieţii a răsărit; Adam sculându-se dănţuieşte cu bucurie; pentru aceasta strigăm cântând cântare de biruinţă. (Triod)

Ritul de venerare a cinstitei Crucii începe după Vecernia din ajunul Duminicii a Treia din Post, când preotul ridicând cinstita Cruce, împodobită cu flori, o duce şi o aşază pe Sfântul Antimis, nedesfăcut, în locul Evangheliei, pe care o pune mai sus.

Înaintea cinstitei Cruci arde luminarea sau o candelă toată 

noaptea. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut