Menu Home

Înjumătăţind acum postul şi ajungând, Hristoase al meu, la închinarea…

Înjumătăţind acum postul şi ajungând, Hristoase al meu, la închinarea purtătoarei de viaţă Crucii Tale, căzând înaintea Ta strigăm către Tine: Mare ești, iubitorule de oameni, şi mari sunt lucrurile Tale; că ai arătat cinstită Crucea Ta, căreia cu frică închinîndu-ne strigăm: Slavă marii Tale milostiviri. 

Înjumătăţind curgerea celor patruzeci de zile ale postului, veniţi să mergem cu dragoste împreună cu Hristos la dumnezeiasca Patimă. Ca împreună cu Dânsul răstignindu-ne, să ne facem părtaşi Învierii Lui. 

Să ne apropiem curăţiţi cu postul, cu căldură să sărutăm lemnul cel preasfânt cu laude; pe care Hristos răstignindu-se, a mântuit lumea ca un milostiv. 

(Triod)

Luni, în prima zi a săptămânii a patra din Marele Post, 2019, în biserica parohială s-a citit, cu rugăciune și cu duh de înțelegere, bogata imnografie a zilei, din Triod.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut