Menu Home

Luând pildă, lucrăm desăvârșirea credinței

Luând pildă, conform venerabilei rânduielii creștine- exemplificate de Sfântul Pavel în multe din epistolele sale- de la alte comunități, în cazul de față având ca reper parohia Gârbovi I, creștinii din Plevna au întreprins, în săptămâna Sfintei Cruci, o lucrare de curățenie în cimitirul parohial, mai ales în latura sa veche, acolo unde odihnesc, la umbra Crucii și cu nădejdea învierii, trupurile creștinilor răposați în secolul XIX, și ai căror urmași s-au stins la rândul lor.

Ca exercițiu duhovnicesc de salvgardare a sfintei credințe ortodoxe, curățenia în cimitir se sprijină pe credința că „sfânta Cruce, deși se vede mică, dar este ca cerul de înaltă, pentru puterea sa, şi ridică pururea pe oameni către Dumnezeu.

Prin care binecuvântăm pe Hristos în veci.” (Triod)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut