Menu Home

Moșii, în toate „țările” locuite de români

Moşii, strămoşii, arată vechimea neamului și legătura de solidaritate dintre urmași cu înaintașii lor, care sunt trecuți din această lume. Legătura acestei iubiri se manifestă prin rugăciune și pomenire a celor adormiți, la biserică și cimitir, dar și împărțirea de daruri în numele lor. Împărțirea de mâncare în vase de lut, mărturisește credința în împlinirea blestemului în care toată firea omenească este părtașă „pământ ești și în pământ te vei întoarce!” dar și nădejdea „că ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veşnică, în ceruri.”

„Această pomenire și jertfă care constă mai cu seamă în trimiterea de bucate și băuturi precum și a unor obiecte pentru mâncare și băutură, pe la vecini, la neamuri, și mai ales la copii sărmani de sufletul morților, se numește pretutindeni în toate țările locuite de români Moși. Cuvântul “moşi” vine de la “strămoşi”, şi se referă la persoanele trecute la cele veşnice. ” (S. F. Marian, Înmormântarea la români)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut