Menu Home

O piesă de teatru cât un pelerinaj

Duminică, 14 aprilie 2019, parohia Buzoieni a organizat o seară de de propovăduire duhovnicească sub forma unei piese de teatru creștin, la care au fost invitați si creștini din împrejurimi.

Având ca autor pe Olga Greceanu, marea artistă a frescei și emailului, ce a lăsat Bisericii moștenire artistică de neșters, în susținerea scenică a unui grup de actori care nu doar a interpretat cu măiestrie, ci a exprimat cu mijloace artistice propria marturisire a crezului creștin, piesa Urma pașilor Tăi s-a transformat dintr-o prezentare foarte fidelă a principalelor locuri de pelerinaj din Ierusalim, cele în legătură cu slujirea arhierească a Mântuitorului, într-un fin și neîncetat apel la conștientizarea faptului că Mântuitorul s-a jertfit „și pentru mine”, nu doar în înțelesul că noi am primit în dar mântuirea, ci, mai precis, că sângele Domnului s-a vărsat și pentru păcatele noastre, sau cum bine se spune în Acatistul Sfintei Cruci „noi suntem cei ce Te-am răstignit Doamne, cu păcatele noastre cele multe și cu fărădelegile noastre cele rele.”

Având acest conținut profund duhovnicesc, în care apelul la rugăciune, meditație, trezvie este neîncetat, lucrarea creștinilor de pe scenă, performată chiar în ziua de pomenire a Sfântului Ardalion comediantul, a fost o propovăduire foarte potrivită timpului duhovnicesc al Postului Mare, cu o încărcătură sufletească aidoma unui pelerinaj pe urmele pașilor Domnului către Cruce si Înviere.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut