Menu Home

Jertfă în dar și danie jetfelnică

„Stăpâne atoateţiitorule, Doamne Dumnezeul părinţilor noştri, Ție ne rugăm şi pe Tine Te chemăm şi cu dinadinsul cerem: trimite harul Preasfântului, a toate sfinţitorului şi de viaţă făcătorului Tău Duh peste potirul acesta şi îl binecuvintează şi îl curăţeşte şi îl sfinţeşte pe el, precum ai binecuvântat şi ai sfinţit paharul preotului Tău Melchisedec şi paharul sfinţilor Tăi apostoli la Cina Hristosului Tău; şi îl fă să fie vrednic de jertfelnicul Tău, pentru ca să se aducă în el Ție, Dumnezeului şi Părintelui, jertfa fără de sânge, Trupul şi Sângele Unuia-Născut Fiului Tău, al Domnul Dumnezeu şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos, cu Care, Ție şi Preasfântului şi bunului şi de viaţă făcătorului Tău Duh, se cuvine toată slava, cinstea şi închinăciunea, acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin.”

După Vecernia din luminata zi a Paștilor, 2019, în contextul tipiconal în care pomenirea Sf Gheorghe se va face în a doua zi de Paști, s-a binecuvântat și sfințit dania unei familii de fermieri (ce poartă cu mândrie numele Marelui Mucenic Gheorghe) constând dintr-un set de obiecte de cult pentru săvârșirea Sfintei Liturghii: Sf Potir, Sf Disc, steluță, copie, linguriță, tiplotă, sfeșnic.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut