Menu Home

Pomenirea mult-pătimitorului lui Hristos, Ioan

Ioan a fost un nobil din Trapezunt. Din invidie şi răutate el a fost clevetit la stăpânirea păgână de către un latin şi nevoind el să se lepede de Hristos a luat pentru aceasta mucenicia.
Nevoind să treacă la religia persană şi fiind torturat crunt pentru aceasta (guvernatorul cetăţii Akerman practicând idolatria persană), Sfântul Ioan a fost legat de picioarele din spate ale unui cal şi târât pe străzile pietruite cu pietre ascuţite ale cetăţii.
Trecând şi prin faţa casei unui iudeu, acesta s-a repezit la el şi l-a înjunghiat peste tot cu un cuţit. În noaptea următoare uciderii lui, mulţi au văzut un stâlp de foc ridicându-se până la cer deasupra rămăşiţelor lui pământeşti, iar în jurul lor stând trei bărbaţi luminoşi.
 Domnul Moldovei, Alexandru cel Bun a adus cu mare cinste sfintele moaşte ale Sfântului Ioan în cetatea Sucevei şi le-a aşezat în catedrala mitropolitană, unde se odihnesc până astăzi, mântuind pe mulţi de boli şi suferinţe grele.
Sfântul Ioan a luat mucenicia cu cinste şi s-a proslăvit la anul 1392.
Slujba Sfântului Ioan cel Nou de la Suceava a fost oficiată duminică, 2 iunie 2019, în biserica Valea Rusului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut