Ridicarea Sfântului Epitaf

În ajunul zilei Înălțării Domnului, în timp ce se intonează troparul praznicului "Înălțatu-Te-ai întru slavă, Hristoase, Dumnezeul nostru, bucurie făcând Ucenicilor, cu făgăduința Sfântului Duh, încredințându-se ei, prin binecuvântare, că Tu ești Fiul lui Dumnezeu, Izbăvitorul lumii" se ridică, cu toată pietatea, Sfântul Epitaf de pe Sfânta Masă. 
 Depus pe altar la Denia Marii Zile Sâmbătă, epitaful a simbolizat înmormântarea Domnului iar apoi, după Paști, petrecerea Domnului Iisus cel Înviat împreună cu Sfinții Apostoli 40 de zile după Inviere.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...