Menu Home

Patriarhul Justinian în memoria documentelor Securității

La întâlnirea de rugăciune a preoților din Cercul pastoral, 11 iunie 2017, în parohia Făurei, cuvântul de învățătură, în legătură cu Anul comemorativ al patriarhului Justinian și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, a fost dedicat modului în care documentele Securității reflectă activitatea patriarhului, plină de curaj și echilibru, diplomație și tenacitate, în lupta de a încerca să apere Biserica de loviturile sistematice ale puterii politice, alegând calea unei dârze rezistențe camuflate deseori sub un discurs „favorabil” pentru liderii comuniști.

Opunându-se din răsputeri abuzurilor și ingerințelor partidului-stat comunist în viața Bisericii și încercării acestuia de a transforma Biserica într-o instituție neputincioasă, tolerată și discreditată, în acelaşi timp, cu un rol nesemnificativ în societate, patriarhul Justinian și-a cucerit statura de „Mare” prin faptul de a fi fost:

inițiatorul demersurilor pentru educația religioasă a tinerilor în vremea ateismului militant,apărător al clerului,apărător al monahismului românesc,apărător personalităţilor de mare valoare intelectuală sau artistică, socotite ca indezirabile de către comuniști.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut