Menu Home

O superbă rugăciune din secolul I

… Nădăjduim în numele Tău, începutul întregii creații, Cel ce ai deschis ochii inimii noastre, ca să Te cunoaștem pe Tine. 

Singurul Preaînalt întru cele Preaînalte, Cel Sfânt, Care întru sfinți te odihnești, Cel ce umilesti trufia celor mândri, Cel ce risipești sfaturile neamurilor, Cei ce ridici pe cei smeriti la înălțime și smerești pe cel înalt, Cel ce îmbogățești și faci sărac, Cel ce ucizi și faci viu, Singurul Binefăcător al duhurilor și Dumnezeul oricărui trup, Cel ce privești în adâncuri, Cel ce vezi faptele omenești, Ajutorul celor în primejdii, Mântuitorul celor deznădăjduiți, Făcătorul și Ocrotitorul oricarui duh, Cel ce înmulțesti neamurile pe pământ și din toate ai ales pe cei ce Te iubesc pe Tine, prin Iisus Hristos, Fiul Tău cel iubit, prin Care ne-ai învățat, ne-ai sfințit și ne-ai cinstit, pe Tine Te rugăm, Stăpâne, fii Ajutorul și Sprijinitorul nostru. Mântuiește pe cei dintre noi care sunt în strâmtoare; pe cei smeriti miluiește-i, pe cei cazuti ridica-i, celor din nevoi arata-Te, pe cei bolnavi vindeca-i, pe cei rataciti din poporul Tau intoarce-i; satura pe cei flamanzi, slobozeste pe cei legati dintre noi, ridica-i pe cei slabi, mangaie pe cei slabi la suflet, ca toate neamurile sa Te cunoasca pe Tine, ca Tu esti singurul Dumnezeu si Iisus Hristos Fiul Tau, iar noi poporul Tau si oile pasunii Tale. Tu, prin lucrarile puterii Tale, ai facut cunoscuta alcatuirea vesnica a lumii. Tu, Doamne, ai zidit lumea, Tu, Cel ce esti credincios in toate neamurile, drept in judecatile Tale, minunat in putere si maretie, intelept in a zidi si priceput in a intemeia cele zidite de Tine. Milostive si Indurate, iarta-ne noua faradelegile, nedreptatile, pcatele si greselile noastre. Nu socoti pacatele robilor si roabelor Tale, ci curata-ne cu curatenia adevarului Tau si indreapta pasii nostri ca sa mergem in sfintenia inimii si sa facem cele bune si bineplacute inaintea Ta si inaintea conducatorilor nostri. Da, Stapane, arata fata Ta peste noi, spre cele bune in pace, ca sa ne acoperi pe noi cu mana Ta cea puternica, sa ne izbavesti de tot pacatul cu bratul Tau cel inalt si sa ne scapi de cei ce ne urasc pe nedrept. Da-ne intelegere si pace, noua si tuturor celor ce locuiesc pamantul, precum ai dat parintilor nostri, cand Te chemau cu cuviosie, in credinta si adevar, ca sa ne supunem Atotputernicului si Preasfantului Tau nume, conducatorilor si stapanitorilor nostri de pe pamant. Tu, Stapane, le-ai dat lor stapanirea imparatiei prin puterea Ta cea mare si nespusa, pentru ca noi, cunoscand slava si cinstea data lor de Tine, sa ne supunem lor, intru niic impotrivindu-ne vointei Tale. Da-le lor, Doamne, sanatate, pace, intelegere, buna randuiala, ca sa conduca fara piedica stapanirea data lor de Tine. Ca Tu, Stapane, cerescule Imparat al veacurilor, Cel ce dai fiilor oamenilor slava, cinste si stapanire peste cele ce sunt pe pamant, Tu, Doamne, indrepteaza gadul lor spre ce este bun si bineplacut inaintea Ta, ca ei, conducand in pace si blandete si cu cuviosie stapanirea data lor de Tine, sa aiba parte de indurarea Ta. Pe Tine, Care singur esti puternic a face cu noi aceasta si alte mai multe bunatati, Te laudam prin Iisus Hristos, Arhiereul si Aparatorul sufletelor noastre, prin Care Tie slava si maretia si acum si din neam in neam si in vecii vecilor, Amin.(Sf Clement Romanul, Epistola către corinteni, sec I)

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut