„Tăind în multe părticele pâinea proscomidită, din care s-a scos Sfântul Agneț (preotul) o împarte credincioșilor ca pe una ce a devenit sfântă prin aceea că a fost afierosită (rânduită, destinată) și prezentată ca dar de jertfă lui Dumnezeu”. (N. Cabasila)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/08/5d46e25be4c2f0.44899817.jpeg)
Tânărul ajutor al preotului în slujirea liturgică din Sfântul Altar, împlineste diverse ascultări, ca de pildă tăierea prescurii pentru a fi împărțită credincioșilor ca anafură (antidoron).
Categories: Articole