Credibilitatea, influența și resursele preotului (sau pedagogului) ce lucrează cu tinerii depind și rodesc doar dacă tânărul simte că cel care îl remarcă i se adresează calităților sale ascunse. A vedea însă calitățile ascunse ale unui tânăr este o însușire doar a celor ce au un permanent
exercițiu duhovnicesc, și la care nu se poate ajunge fără darul lui Dumnezeu”
(Savatie Baștovoi)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/08/5d531d19df5587.88985926.jpeg)
Duminică, 11 august 2019, tânărul Sebastian, băiat de altar în biserica noastră parohială, aflat în vacanța de vară la bunici, el locuind în diaspora, a fost însoțit la biserică de către întreaga familie, aflată în trecere spre a pleca împreună către țara unde locuiesc, fară a uita de limba română, de credința creștină, de datinile și tradițiile strămoșești.
Categories: Articole