Menu Home

Stăpâne a toate, Te rugăm, dăruieşte moştenirii Tale ploaie liniştită

 Sâmbătă, 14 septembrie 2019, la Sfânta Liturghie s-a urmat rânduiala liturgică specială de rugăciune pentru trimiterea ploilor asupra Bărăganului, Grânarul țării, care de două luni de zile este încercat de o secetă severă, doar mila lui Dumnezeu făcând ca recoltele să fie darnice. Alături de scoaterea miridei și de stihurile speciale ale ecteniilor, la sfârșitul slujbei, în atitudine de pocăință și smerenie, plecând genunchii inimii și ai trupului, s-au citit rugăciuni pentru imblânzirea mâniei lui Dumnezeu față de păcatele noastre.
Însuţi Stăpâne a toate, fiind îmblânzit de singură îndurarea Ta, dăruieşte moştenirii Tale ploaie liniştită. Şi, trecând cu vederea greşelile noastre, trimite ploile Tale peste locurile cele lipsite şi care au trebuinţă. Veseleşte faţa pământului pentru săracii poporului Tău, pentru prunci, pentru animale şi pentru toate celelalte, căci de la Tine aşteaptă să le dai lor hrană la vreme potrivită. Că Tu eşti Dumnezeul nostru, Dumnezeu care miluieşti şi mântuieşti. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut