Menu Home

Titluri noi pentru biblioteca parohială

Pastorația tinerilor constituie răspunsul comunității creștine față de nevoile tinerilor și împărtășirea darurilor unice ale tinerilor către întreaga comunitate, dar și transferarea bagajului de credință și etos creștin către generațiile ce vor deveni în scurt timp „prezentul” Bisericii. Ea se adresează tinerilor atunci când comunitatea creștină în ansamblul ei își exercită matur rolul pastoral de a întâmpina nevoile tinerilor. În acest cadru misionar, biblioteca parohială pune la îndemână informații care lipsesc de cele mai multe ori din orizontul veacului acestuia.

De câteva zile, patrimoniul cultural al Bibliotecii parohiale, înmagazinat în tipărituri, s-a îmbogățit cu trei titluri, de mare actualitate pastorală și catehetică privind misiunea către tineretul creștin:

Decalogul femeiiDaruri pentru tot anulRugăciunile părinților pentru copiii lor

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut