Menu Home

Copiii preșcolari prăznuiesc primăvara

Preșcolaritatea este vârsta la care copilul îşi manifestă dragostea aproape înnăscută faţă de animale şi plante şi constituie o etapă în care se poate face educaţie a respectului față de natură. Prin fapte, gesturi, exemple, demne de urmat din viață și literatură, adulții pot sădi în sufletul copilului mila şi respectul pentru orice fiinţă neajutorată, putem stârni dragostea pentru natură şi dorinţa de a veni în sprijinul ei. Copiii trebuie să ştie că florile trăiesc mai mult in mediul natural decât dacă sunt rupte, iar unele insecte sunt foarte folositoare pentru plante.. În activitățile din Grădiniță, copiii îsi pot însuși toate aceste valori ale primăverii prin observare, joc, poezie și modelaj.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut