Sâmbătă, 5 octombrie 2019, biserica filiei Valea Rusului a fost cercetată de un recunoscut expert restaurator al picturii murale bisericești, domnul Valentin Tănasă.
Având o experiență vastă, acumulată prin studiu dar și prin lucrări de mare anvergură, desfășurate de exemplu, la Catedrala patriarhală istorică din București sau la catedrala Arhiepiscopală din Constanță, domnia sa a evaluat calitatea picturii bisericii dar și starea generală a lacașului de cult.
Identificând un început de infestare cu insecta, din ordinul coleopterelor, Anobium punctatum, ce trăiește în lemn, domnia sa a oferit informații și sprijin concret pentru buna conservare a icoanelor tâmplei.
![](https://sf-esc.ro/files/images//2019/10/5d9a2c34b07839.60090247.jpeg)
Categories: Articole