Menu Home

Rugăciune pentru pelerinii către Sf Parascheva

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cela ce ești Calea, Adevărul și Viața, și ai călătorit împreună cu sluga Ta, Iosif, precum și cu cei doi ucenici care au mers la Emaus. Însuți Stăpâne, călătorește și cu robii Tăi, pelerini, binecuvântând călătoria lor duhovnicească. Trimite-le înger păzitor, precum lui Tobie, să le fie povățuitor și să-i ferească nevătămați de toată întâmplarea cea rea, și astfel cu pace, sănătate și cu bună sporire, să se întoarcă întru ale lor și toată viața să preamăresc prea cinstit și de mare cuviință numele Tău, al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin.

În aceste zile în care toată suflarea românească o cinstește pe Sfânta Parascheva, venerând sfintele ei moaște, enoriași ai parohiei Plevna ce se îndreaptă spre orașul Iași au fost binecuvântați, făcându-se mijlocire la Sfintele Liturghii pentru roade binecuvântate ale călătoriei lor întru intâlnirea în duh cu ocrotitoarea parohiei noastre.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut