Menu Home

Începe desfășurarea proiectului catehetic în parteneriat cu Școala

Proiectul catehetic „Sfinții români, fiii satului românesc”, desfășurat în cadrul activităților dedicate „Anului omagial al satului românesc- 2019” și parte concretă a punerii in lucrare a „Protocolului de colaborare Școală- Biserică”, a debutat în cadrul orei de religie de la clasa a IV-a, focusând interesul copiilor asupra sfinților români prăznuiți în luna septembrie, prima lună a anului bisericesc.
 Activitățile subsumate acestei activități catehetice vizează cunoașterea sfinților din neamul nostru prin: identificarea datei și a numelor sfinților români (din Calendarul creștin ortodox), specificarea locului de naștere (din Sinaxarul sfinților români pentru copii) și identificarea, pe hartă, a plaiului natal.
 La sfârșitul programului catehetic va fi întocmită harta proiectului, în care micii învațăcei vor specifica pe harta politică a României locul nașterii sfinților români.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut