Menu Home

Au fost ei mai păcătoşi decât toţi oamenii?

Credeţi oare că aceşti Galileeni au fost mai păcătoşi decât toţi Galileenii, fiindcă au pătimit acestea?
Vă spun Eu vouă: Nu!, dar dacă nu vă veţi pocăi, toţi veţi pieri la fel.
Sau acei optsprezece inşi peste care a căzut turnul în Siloam şi i-a omorât, credeţi oare că au fost ei mai păcătoşi decât toţi oamenii care locuiesc în Ierusalim?
Vă spun Eu vouă: Nu!, dar dacă nu vă veţi pocăi, toţi veţi pieri la fel”. (Lc 13, 2-4)
 În biserica parohială, miercuri 30 octombrie 2019, la ceasul înserării, s-a oficiat trisaghion pentru tinerii căzuți pradă flăcărilor, cu învățământul desprins din tragedia lor că nu se poate stabili o relaţie directă şi cauzală între o calamitate şi victimele ei, dar faptul în sine trebuie privit ca un avertisment divin şi o invitaţie la pocăinţă generală.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut