Menu Home

Îi cinstim pe sfinți imitându-i

 Când luăm, deci, în mâini Sfânta Scriptură, să ne încordăm mintea, să ne adunăm gândurile şi să alungăm din suflet orice gând lumesc. Aşa să citim Scripturile! Cu multă evlavie, cu multă luare aminte, ca să putem fi povăţuiţi de Sfântul Duh la înţelegerea celor ce sunt scrise şi să culegem mult folos din ele” (Sf Ioan Gură de Aur)

 În Ziua Bibliei (13 noiembrie), statornicită de Sfântul Sinod la pomenirea Sf Ioan Gură de Aur, marele exeget al Bisericii, ce  precede lăsatul de sec pentru Postul Crăciunului, se pune în parohie un început bun pentru activitățile liturgice și catehetice ale perioadei de post costând în citirea zilnică (de luni până vineri, la ora 16) a Psaltirii  urmând apoi lecții catehetice asupra fiecăreia din cărțile Sfintei Scripturi, ca o conștientizare și aprofundare a lucrării în timp a lui Dumnezeu prin
 Taina cea  din  veac  ascunsă  şi  de  îngeri  neştiută,    prin  tine,  Născătoare  de Dumnezeu,  celor  de  pe  pământ  s-a  arătat;    Dumnezeu  întrupându-Se  întru  unire neamestecată    şi  Crucea  de  bunăvoie  pentru  noi  luând;    prin  care  înviind  pe  cel întâi  zidit,  a  mântuit  din moarte  sufletele  noastre. 

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut