Menu Home

Patruzeci de zile pentru a deveni culcuș pentru Pruncul Iisus

Dumnezeul nostru, nădejdea tuturor marginilor pământului şi a celor ce sunt pe mare departe, Cel ce mai înainte ai întocmit, prin Legea Ta cea Veche şi Nouă, aceste zile de post, la care ne-ai învrednicit să ajungem acum, pe Tine Te Iăudăm şi Tie ne rugăm: Întăreşte-ne cu puterea Ta, ca să ne nevoim întru ele cu sârguinţă, spre slava numelui Tău celui sfânt şi spre iertarea păcatelor noastre, spre omorârea patimilor şi biruinţă asupra păcatului; ca să ne ridicăm din faptele cele moarte şi să petrecem cu bună plăcere înaintea Ta întru toate zilele vieţii noastre. Că Tie se cuvine a ne milui şi a ne mântui pe noi, Hristoase Dumnezeule şi Ție slavă înălţăm, împreună şi Celui fără de început al Tău Părinte, şi Preasfântului şi bunului şi de viaţă făcătorului Tău Duh, acum şi pururea şi în vecii vecilor. Amin. 
(Rugăciune la începutul postului)
Joi, 14 noiembrie 2019, în biserica parohială s-a desfășurat rugăciune de seară pentru binecuvântarea lucrării postului în cinstea Nașterii Domnului.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut