Menu Home

Sfântul Proroc Avacum, profet al mâniei și speranței

 Sfântul Prooroc Avacum era din seminția lui Simeon, feciorul lui Asafat, din părțile Iudeii, și pentru viața sa cea cu fapte bune a primit de la Dumnezeu darul proorociei, și a proorocit despre robia Ierusalimului, despre pustiirea Templului și despre luarea poporului în robie. 

 Profetul Avacum şi-a exercitat misiunea profetică imediat după profetul Naum, în contextul asedierii Ierusalimului (597) de către Nabucodonosor, regele Babilonului. Ca atare contextul istoric este relativ asemănător cu cel în care profeţeşte Naum. Avacum este din Regatul lui Iuda şi este contemporan cu profetul Ieremia.  Cartea se deschide cu un dialog între profet şi Dumnezeu. Profetul îi cere lui Dumnezeu cont de modul în care guvernează lumea. Avacum recunoaşte că poporul a păcătuit, dar nu înţelege pentru ce Dumnezeu îl pedepseşte prin babilonieni, o naţie mult mai rea decât cea asiriană. Să fie Dumnezeu de partea nedreptăţii? Se întreabă oarecum profetul. Dar Dumnezeu ştie să-l scoată victorios pe care care are inima smerită şi trăieşte dreptatea, iar din aparenta lui înfrângere îl scoate victorios. 

Pomenirea Sf Avacum se face la 2 decembrie.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut