Menu Home

Copiliță sfântă și muceniță, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi

Sfântă Filofteia, Preafericită, din pruncie te-ai adus prin fapta bună jertfă fără prihană lui Dumnezeu, Celui Ce mai înainte de a te naşte te ştia pe tine, care te-ai făcut podoaba fecioarelor şi locuitoare Cămării celei de nuntă, vrednică de laudă. Pentru aceasta strigăm ţie: Bucură-te, fecioară, pururea pomenită!

 Întru răbdarea ta ţi-ai agonisit plata ta, Fericită Filofteia, întru ispite neîncetat răbdând, bătăi suferind, în necazuri binevoind, pe săraci miluindu-i şi pe flămânzi săturându-i; roagă-te lui Hristos Dumnezeu, bună fecioară, să mântuiască sufletele noastre.

 Sâmbătă, 7 decembrie 2019, s-a făcut pomenire Sfintei Mucenițe Filofteia, înălțându-se rugăciune stăruitoare din  fața icoanei sale din naosul bisericii.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut