Menu Home

Şi astăzi glasurile săracilor se aud de departe

 Prin milostenie ai câştigat comoara milei dumnezeieşti şi în cămările cele de sus ai fost primită tu, cea străină pe pământ, dar mult iubită de cetele Sfinţilor şi de creştinii care te cinstesc.

Şi astăzi glasurile săracilor se aud de departe, chemându-te în ajutor, căci neîncetat cercetezi pe cei necăjiţi, ca una ce încă din viaţă în ciuda vârstei fragede te-ai arătat ca o maică celor sărmani.

La pomenirea Sfintei Filofteia, 7 decembrie 2019, s-a centralizat colecta în alimente și produse de igienă desfășurată în Poatul Crăciunului.

 Ascultând îndemnul Sfântului Sinod în ceea ce privește dărnicia și generozitatea, creștinii din Parohia Plevna au dovedit credință lucrătoare prin dragoste, oferind bunuri de primă necesitate în cantități mai mari decât față de anii trecuți. 
 Procesul verbal încheiat cu această ocazie consemnează următoarele produse/ cantități  dar și categoriile/numărul creștinilor ce vor fi beneficiari ai întrajutorării frațești.

Alimentele colectate sunt următoarele: zahăr- 26 kg, ulei- 31 l, faină- 20 kg, orez- 13 kg, mălai- 5 kg, cartofi, fasole-15 kg, pastă de tomate- 13 kg, paste fainoase- 13 pungi, conserve diverse- 12 bucați.

Produsele de igienă: detergent, săpun, pastă de dinți, șampon- 15 bucăți din fiecare categorie, în valoare de 250 lei.

Aceste daruri s-a stabilit a fi oferite unui număr de 15 beneficiari: familii cu mulți copii, bătrâni fără venituri și singuri, orfani, familii monoparentale.

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut