Menu Home

O scară împletită din flori dalbe, flori de măr

 În cadrul Concertului caritabil de colinde intitulat Veniți la ieslea lui Hristos!, organizat de Protopopiatul Lehliu în seara zilei de marți, 10 decembrie 2019, toți participanții la eveniment au primit un deosebit dar de har, grație Grupului Psaltic Tronos al Patriarhiei Române, prin care colindele interpretate maiestuos au devenit rugăciuni împreunăglăsuite ale tuturor celor prezenți la eveniment. Puterea vocilor bărbătești, arta interpretarii, emoția transmisă celor din sală, cântul împreună, au făcut ca între pământ și cer, florile dalbe, florile de măr, învolburate neîncetat, de jos în Sus și de Sus în jos, să arate, precum oarecând, o altă scară sprijinită pe pământ, ce cu vârful atingea cerul; iar îngerii lui Dumnezeu se suiau şi se pogorau pe ea. Apoi S-a arătat Domnul în capul scării şi i-a zis: „Eu sunt Domnul, Dumnezeul lui Avraam şi Dumnezeul lui Isaac. Nu te teme!” (Fac 28, 12- 13), căci dau un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel (Isaia 7, 14) prilej de bucurie mare, care va fi pentru tot poporul (Luca 2, 10)căci Maria a născut pe Fiul său Cel Unul-Născut, Căruia I-a pus numele Iisus (Matei 1, 25) și acesta va fi semnul: Veţi găsi un prunc înfăşat, culcat în iesle.  (Luca 2, 12)
Felicitări organizatorilor ce au facilitat o asemenea intâlnire în duh și adevăr!

Categories: Articole

plevna

Sari la conținut